Coraz częściej mówi się o cudownych plastrach, wzmacniaczach czy olejkach, które mają szybko i tanio naprawić słuch. Są proponowane głównie osobom starszym: w gazetach, telewizji czy poprze rozmowy telefoniczne.

Co oferuje medycyna alternatywna?

Medycyna alternatywna oferuje szereg cudownych preparatów, które za niewielkie pieniądze mają wyleczyć wszystkie choroby. Wśród nich każdy znajdzie produkt idealny dla siebie: począwszy od plastrów, przez olejki do wcierania, po tabletki. Niestety nie dają one spodziewanych rezultatów. Oszuści wykorzystują ludzkie choroby, by zarobić, a im więcej osób kupi te cudowne środki, tym większy zysk mają oni zysk.

Seniorzy – grupa pacjentów, która najczęściej pada ofiarą oszustwa

Cudowne środki medycyny alternatywnej najczęściej proponowane są osobom starszym. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ osoby te zazwyczaj borykają się z przykrymi dolegliwościami zdrowotnymi i/lub chorobami, które próbują leczyć za wszelką cenę. Chęć powrotu do pełnej sprawności jest tak silna, że po chwili zawahania myśl o poprawie zdrowia bierze górę nad wątpliwościami.

W tej grupie wiekowej naturalnie pojawia się niedosłuch i głuchota. Osoby starsze w rozmowach telefonicznych niekiedy nie są w stanie wyraźnie usłyszeć każdego słowa. Dlatego, myśl o pełnym zdrowiu, zachwalanie cudownego środka i jego stosunkowo niska cena sprawiają, że każdy chce spróbować. Ponadto, osoby starsze nie są tak zaawansowane w nowoczesnych technologiach. Tym samym nie są w stanie zweryfikować ceny preparatu ani sprawdzić opinii o nim. Obdarzają rozmówcę dużo większym zaufaniem od samego początku. Dopełnienie stanowią ciągle pojawiające się reklamy promujące medycynę alternatywną: w prasie, telewizji czy gazetach z programem telewizyjnym.

Zdania, które powinny dać do myślenia

Aby nie dać się nabrać na cudowne środki, warto poznać schematy działania oszustów i wiedzieć, jakie słowa powinny wzbudzić czujność:

  1. Profesjonalne aparaty słuchowe są szkodliwe – według oszustów certyfikowane urządzenia nie są skuteczne tak, jak ich produkty. Przekonują, że to właśnie plaster lub wzmacniacz słuchu dają lepsze rezultaty. W rzeczywistości, mogą one pogorszyć niedosłuch lub działać neutralnie.
  2. Powoływanie się na naukowe źródła i badania – certyfikaty preparatów proponowanych przez oszustów są pobierane z Internetu. Rzekomy lekarz, który podpisuje się pod produktem i poleca go wszystkim swoim pacjentom po prostu nie istnieje.
  3. Powoływanie się na nieistniejące instytucje – o skuteczności cudownego produktu poświadczyć mogą m.in.: Narodowa Izba Ochrony Słuchu lub Polski Związek Zdrowia Publicznego i Słuchu – instytucje, których po prostu nie ma.
  4. Dofinansowanie do zakupu urządzenia – podczas rozmowy okazuje się, że właśnie do konsultanta dotarła wiadomość odnośnie dofinansowania do zakupu ich preparatów. To niepowtarzalna okazja, by kupić urządzenie z rabatem nawet do -80%! Tak naprawdę nie ma żadnego dofinansowania, a proponowane produkty same w sobie są tanie.

Jeśli borykasz się z niedosłuchem, postaw na jedyne skuteczne rozwiązanie, jakim jest aparat słuchowy. Nowoczesne urządzenia są dyskretne i pozwalają poprawić życia w wielu obszarach – nie tylko ułatwiają kontakt z najbliższymi, ale pozwalają też na korzystanie z multimediów i prowadzenie rozmów telefonicznych.