Powietrzne pompy ciepła są wydajne zarówno zimą, jak i latem, dzięki wyjątkowemu sezonowemu współczynnikowi wydajności.

Współczynnik wydajności pompy ciepła to sposób pomiaru jej wydajności poprzez porównanie poboru mocy potrzebnej do wytworzenia ciepła z ilością wytwarzanego ciepła. Im wyższy współczynnik wydajności, tym lepiej. Biorąc pod uwagę współczynnik wydajności powietrznej pompy ciepła w stosunku do temperatury zewnętrznej, okaże się, że pomimo niewielkich wahań mogą one pracować wydajnie przez cały rok.

Pompy ciepła powietrzne do ogrzewania pomieszczeń i wody

W zależności od parametrów powietrznej pompy ciepła można ją również wykorzystać do podgrzania wody. Zależy to od temperatury wody w systemie grzewczym, zwanej również temperaturą zasilania. Aby móc podgrzewać wodę, temperatura zasilania musi wynosić około 55 stopni Celsjusza. Jeśli system jest przeznaczony tylko do ogrzewania pomieszczeń, temperatura zasilania będzie wynosić 35 stopni Celsjusza. Jeśli potrzebujesz zarówno ogrzewania pomieszczeń, jak i ogrzewania wody, konieczny jest wybór powietrznej pompy ciepłą, która ma temperaturę zasilania 55 stopni Celsjusza. Powietrzna pompa ciepła może pobierać ciepło z otaczającego powietrza nawet przy niższej temperaturze, aż do -20 stopni Celsjusza. Co więcej, powietrzne pompy ciepła są znane z wydajnej pracy nawet w bardzo zimnych krajach, ponieważ pompa ciepła powietrze-powietrze może generować 40 stopni ciepła, gdy temperatura zewnętrzna wynosi nawet -30 stopni. Dodatkowo powietrzne pompy ciepła charakteryzują się łatwym procesem instalacji, długą żywotnością i niskimi kosztami utrzymania, również okresowa konserwacja nie jest skomplikowana, a wykonuje się ją zazwyczaj raz w roku. Pompy ciepła mogą być również zasilane energią wiatrową lub słoneczną, co dodatkowo wpłynie na ich wartość ekologiczną i ochronę środowiska przez zanieczyszczeniem.

Wydajniejsze i energooszczędne ogrzewanie dzięki pompom ciepła

Panele fotowoltaiczne mogą obniżyć koszty działania pompy ciepła

W przypadku powietrznych pomp ciepła nie jest konieczne magazynowanie paliwa, ponieważ używanym paliwem jest powietrze zewnętrzne. Na przykład w przypadku kotłów opalanych olejem musisz gdzieś przechowywać olej, co zajęłoby dodatkową przestrzeń na twojej posesji. Brak polegania na paliwie, takim jak olej lub pelety drzewne, oznacza również, że nie będziesz musiał płacić dodatkowych opłat za dostawy paliwa. Powietrzne pompy ciepła mogą być zasilane energią wiatrową lub słoneczną za pomocą paneli fotowoltaicznych zamiast pobierania energii elektrycznej z sieci. Większość pomp ciepła uważa się za częściowo odnawialne, ponieważ do działania systemu nadal potrzebna jest energia elektryczna. Jeśli jednak połączysz pompy ciepła i panele słoneczne, możesz uczynić swój dom jeszcze bardziej ekologicznym. Do głównych zalet powietrznych pomp ciepła należą niski ślad węglowy, ponieważ nie spalamy żadnych paliw do ogrzewania domu, a to wiąże się z kolejną zaletą, czyli oszczędnościach na rachunkach za energię i paliwo. Powietrzne pompy ciepła mogą być stosowane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia, a także do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Wbrew pozorom powietrzne pompy ciepła mogą być z powodzeniem używane i pracować z wysoką wydajnością nawet w niższych temperaturach.

Pompy ciepła świetnie nadają się do współpracy z panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu możemy zaoszczędzić jeszcze więcej na rachunkach za energię elektryczną. Możemy zatem skorzystać z oferty fotowoltaika ostrów wlkp, jeśli planujemy montaż pompy ciepła w przyszłości. Najważniejszym elementem panelu słonecznego jest ogniwo. Ogniwo słoneczne jest tym, co przekształca energię słoneczną w energię elektryczną. Ogniwa słoneczne składają się z krystalicznego krzemu, który jest fotowoltaiczny, a następnie są chronione taflą szkła, aby odfiltrować światło słoneczne, zanim dotrze do ogniw. Najpopularniejszymi typami paneli fotowoltaicznych są monokrystaliczne i polikrystaliczne, z których oba są wykonane z krzemu, który jest topiony i mieszany z borem, co nadaje krzemowi jego właściwości elektryczne.