Płytki gresowe, które stosujemy w naszych kuchniach oraz łazienkach, charakteryzują się bardzo dużą odpornością, możemy także łatwo je czyścić, są to płytki nienasiąkliwe.

Gres powstaje w wyniku wypiekania w wysokiej temperaturze, dodatkowo wykorzystuje się także nacisk, który sprawia, iż gres staje się materiałem twardym i odpornym na uszkodzenia. Obecnie wiele płytek podłogowych to płytki z gresu szkliwionego lub polerowanego. W przypadku gresu szkliwionego jest to gres pokryty warstwą ochronną, dzięki czemu nie przyjmuje on wody, nie plami się, możemy łatwo usuwać wszystkie zabrudzenia z powierzchni. Natomiast gres polerowany posiada powierzchnię matową, pasuje bardziej do eleganckich pomieszczeń, w tym przypadku gres możemy dodatkowo zaimpregnować.

Zalety wykorzystania płytek gresowych

Płytki gresowe do nowoczesnych wnętrz

Płytki gresowe są mrozoodporne, oznacza to, iż możemy je stosować na balkonach w bloku, na tarasach w domach jednorodzinnych. Z pewnością jest to materiał bardzo uniwersalny, stosuje się go także na elewacji, dostępne są także stopnice schodowe. Gres posiada najczęściej grubość 9 lub 10 mm, wszyscy producenci oferują płytki gresowe o podobnej wysokości, dzięki czemu łatwo jest je ze sobą połączyć, przykładowo stworzyć wzór szachownicy z płytek od dwóch dostawców. Często płytki gresowe posiadają standardowe rozmiary, przykładowo 40 x 40 cm lub też bardziej popularniejszy rozmiar 60 x 60 cm, dostępne są także płytki prostokątne, przykładowo rozmiarze 60 x 120 cm. Dzięki temu możemy dobierać je do powierzchni o różnej wielkości oraz różnych kształtach.

Wybierając płytki należy zwracać uwagę na ich właściwości, takie jak ścieralność, antypoślizgowość, gatunek. Z pewnością najlepszej jakości będą płytki rektyfikowane, są to płytki mechanicznie wyrównane, rozmiary są dopasowane do siebie, dzięki czemu ułożenie ich nie sprawia problemu, dodatkowo tworzą powierzchnię jednolitą. Standardowe płytki często posiadają nieco nieregularne brzegi, co związane jest z technologią, w jakiej są wykonane. Dlatego powinniśmy wówczas stosować szeroką fugę, która pozwoli połączyć poszczególne płytki. W przypadku płytek rektyfikowanych fuga jest wąska, podłoga czy też ściana będzie stanowiła powierzchnię jednolitą.

Jeżeli poszukujemy płytek jasnych, kremowych, dobrym pomysłem będzie płytka kremowa Morella Crema, jest to gres matowy, wyglądem przypominający jasny kamień. Są to płytki mrozoodporne, o klasie ścieralności PEI 4, dostępne są pod adresem https://e-plytki.eu/pl/c/MORELLA/7534. Możemy wybrać także jaśniejsze płytki Morella Bianco, w kolorze jaśniejszym oraz model Morella Grey w szarym odcieniu. Płytki Morella dostępne są w rozmiarach 60×60 cm oraz 60x120cm.