Kanapa mebel, który znajduje się w praktycznie każdym mieszkaniu. Najczęściej pokryty materiałem, rzadziej skórzany. Im jaśniejszy tym bardziej podatny na zabrudzenie i późniejsze problemy z ich usunięciem. Najlepiej kupić kanapę, sofę, czy narożnik w kolorze szarym i jego odmianach, ale i te barwy z czasem wymagają wyprania, wyczyszczenia, usunięcia brudu i zacieków.

Kanapy w domu

Kanapy, narożniki, sofy to meble, które stanowią nie tylko niezbędny element wyposażenia wnętrz, ale także stanowi ozdobę pokoju, salonu, czy biura. W pokojach dziecięcych, czy salonach materiałowa tapicerka jest narażona na zabrudzenia powodowane przez dzieci, czy domowe zwierzaki. Może dojść z czasem do sytuacji, że ciężko będzie zaprosić gości do zajęcia miejsca na salonowym narożniku, gdyż jego wygląd będzie delikatnie mówiąc nieestetyczny. W takich przypadkach szukamy ratunku. Polecamy poniższą metodę prania kanap.

Najlepsza metoda prania kanap

Na tą chwilę sprawdzoną i godną polecenia metodą czyszczenia kanap tapicerowanych jest metoda ekstrakcyjna. Świadczy ją na terenie Krakowa firma „M Serwis„. Zwana jest ona potocznie jako „czyszczenie Karcherem”. Wykorzystuje się ją do kompleksowego czyszczenia wnętrz samochodów, wykładzin czy dywanów. Polega na natrysku specjalnego środka, który ma zadanie rozpuścić zabrudzenia. Przy większych zabrudzeniach wcieramy go w materiał miękką szczotką. Po kilku minutach możemy zabrać się za wypłukiwanie brudu, bakterii, roztoczy, plam, zacieków i innego brudu z tapicerki.

Ile powinna wynosić częstotliwość czyszczenia kanap ? Zależy to od tego jak intensywnie je używamy. W przypadku obecności zwierząt  dzieci, zapewne dobrym zwyczajem będzie odświeżenie i wyczyszczenie kanapy raz na rok, może nawet częściej. Standardowo wykorzystywana kanapa będzie prosić się o wyczyszczenie zapewne rzadziej. Pamiętać należy, że nie widzimy dużej części brudu, szczególnie na materiałach, które są w barwach dobrze maskujących, czyli odcienie szarości. W chwilową konsternację mogą wprowadzić właściciela kanapy widoki brudnej wody, która wylewana jest z odkurzacza po wyczyszczeniu wydawałoby się niezbyt brudnej tapicerki meblowej. Po takim przeżyciu wzrasta świadomość, iż nie tylko to co widać zagraża naszemu zdrowiu i jest niekomfortowe.

Sprawdzony sposób na usunięcie plam z kanapy

Odkurzacz do pracy na mokro jest panaceum na problemu z brudem w materiale nie tylko kanap, ale wszystkich innych elementów materiałowych. Dzięki ekstrakcji typu Karcher wyciągniemy brud z samochodowego fotelika, dywanu, ramie łóżka, czy panelom akustycznym zamontowanym na ścianie. Ważne są także odpowiednie środki chemiczne i temperatura wody, która w procesie czyszczenia kanap powinna wynosić kilkadziesiąt stopni. Uratuj swoją kanapę przed brudem i zamów lub wykonaj czyszczenie we własnym zakresie.

Czyszczenie mebli samodzielne czy przez firmę ?

To jest pytanie, które dręczy wielu właścicieli tapicerki, którzy mają z nią problem. Działanie we własnym zakresie może skończyć się dużym nakładem czasu i nie do końca pewnym efektem. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wynajęcie odkurzacza do prania tapicerki i wykorzystanie profesjonalnego środka do czyszczenia kanap. Kolejne etapy czyszczenia kanapy to:

  • usunięcie stałych zanieczyszczeń (okruchy i inne) na przykład przed odkurzenie na sucho,
  • spryskanie czyszczonej powierzchni kanapy detergentem,
  • miejscowe odplamianie,
  • wypłukiwanie aż do skutku,
  • w przypadku szczególnie brudnych kanap zapewne miejscowo należy powtórzyć operację,
  • schnięcie mebla.

Jeśli posiadasz w domu kilka kanap, samochód i inną tapicerkę, którą od czasu chcesz wyczyścić, to warto pomyśleć o zakupie odkurzacza ekstrakcyjnego do prania. Jeśli bardzo rzadko korzystasz z możliwości czyszczenia, to lepiej zlecić to fachowcom. Po praniu powierzchni kanapy usiądziesz na niej z chęcią i w komforcie. Spotkanie ze znajomymi, zorganizowanie prywatki, zaproszenie Rodziny będzie dla Was przyjemnością. Wasi goście rozgoszczą się na czystej kanapie i usiądą na wyglądających na nowe krzesłach. Dzięki praniu tapicerki pozbędziesz się nie tylko zacieków czy plam, ale także nieprzyjemnych zapachów.