Osoby, które chcą zakupić swoje pierwsze mieszkanie lub też dom, często wspomagają się kredytem hipotecznym, oczywiście banki chcą, aby klienci spełnili szereg różnych wymagań.

W tym przypadku należy posiadać własną kwotę, która będzie wkładem do całego kredytu, powinna ona wynosić około 20%. Wcześniej banki oczekiwały zabezpieczeń na poziomie 10 lub też 15% jednak obecnie wymagane jest 20% wkładu własnego, co banki tłumaczą większym ryzykiem związanym z kredytami hipotecznymi. Dlatego też jeżeli chcemy wziąć kredyt tego rodzaju, powinniśmy posiadać przykładowo 50 000 własnej gotówki, oczywiście jeżeli wkład własny będzie wyższy, wówczas możemy negocjować najlepsze warunki kredytowania.

Jakie wymogi musi spełnić osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny?

Ile wynosi całkowity koszt kredytu na mieszkanie?

Oczywiście kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, kwota którą otrzymamy będzie przeznaczona na zakup nowego mieszkania czy też domu. Warto zwrócić uwagę, iż wielkość kredytu może zależeć przykładowo od wyceny nieruchomości, wówczas nasz wkład własny zostanie powiększony o kwotę potrzebną do zakupu. Oczywiście powinniśmy sprawdzać całkowite koszty kredytu hipotecznego, jak wiadomo największym z nich będzie oczywiście oprocentowanie, ale także powinniśmy doliczyć w tym przypadku ubezpieczenia, różnego rodzaju opłaty, które bank nalicza, koszty przygotowania kredytu czy też różnego rodzaju opłaty wstępne.

Oczywiście banki, kiedy będziemy składali wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego, będą wymagały różnego rodzaju dokumentów, może być to zaświadczenie o zatrudnieniu oraz zaświadczenie o zarobkach, które dostaniemy od pracodawcy. Dodatkowo także możemy zostać poproszeni o wyciąg z naszego konta bankowego, może być to wyciąg za ostatnie kilka miesięcy czy też za pół roku. Naturalnie możemy także być poproszeni o przedstawienie deklaracji PIT-37 za ostatni rok. Bank w ten sposób będzie chciał sprawdzić nasze możliwości finansowe, upewnić się iż będziemy w stanie spłacać ustalone raty kredytowe.

Oczywiście możemy zostać poproszeni o doniesienie także innych dokumentów. Jeżeli chcemy, aby tego typu sprawy zostały załatwione szybko, z pewnością możemy skorzystać z pomocy, jakiej może nam udzielić doradca, który ułatwi ubieganie się o kredyt hipoteczny Kraków. Szczegóły współpracy z doradcą możemy znaleźć na stronie internetowej. Pomoże nam on wybrać najbardziej korzystną ofertę, ale także przygotować wszystkie dokumenty, tak aby uzyskanie kredytu przebiegło jak najszybciej.