Firmy zajmujące się logistyką i spedycją z pewnością wykorzystują obecnie wiele nowoczesnych rozwiązań komputerowych, które pozwalają na monitorowanie, zbieranie danych, a także ich analizę.

Dzięki temu można optymalizować koszty, skraca się czas przejazdu, prowadzić nadzór nad pojazdami, szybko reagować na różnego rodzaju nieprawidłowości. Z pewnością przełoży się to na obniżenie kosztów, wyeliminowanie wielu nieprzewidzianych sytuacji, czy też skrócenie czasu przewozu.

Jak usprawnić działanie firmy spedycyjnej?

Telematyka w zarządzaniu transportem

Naturalnie bardzo ważne będzie skoordynowanie działań całej floty, wykorzystanie pojazdów w sposób optymalny. Przykładowo pojazd, który został rozładowany, może po drodze zabrać towar, dzięki czemu nie będzie jechał pusty. Menedżerowie zajmujący się logistyką powinni korzystać z najnowszych rozwiązań z zakresu telematyki, która obecnie wykorzystuje urządzenia, które mogą łączyć się bezprzewodowo, dostarczając niezbędnych danych. W tym przypadku wykorzystuje się internet bezprzewodowy, mogą być to specjalne urządzenia, które instaluje się w pojeździe czy też może zostać wykorzystany smartfon jako przekaźnik danych. Oczywiście systemy tego typu posiadają także GPS, daje to możliwość śledzenia pojazdu na bieżąco.

Urządzenie monitoruje i diagnozuje pojazd, dzięki temu można wykryć odpowiednio wcześniej różnego rodzaju usterki, które w czasie kontynuowania jazdy mogłyby doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Dane przesyłane są za pośrednictwem sieci komórkowych, trafiają do serwerów firmy, gdzie osoba odpowiedzialna za zarządzanie może kontrolować bardzo wiele pojazdów. Tego typu urządzenia mogą być podłączone także do tachometrów, karty kierowcy, dzięki czemu będziemy monitorować także czas pracy kierowców, który jak wiadomo posiada pewne ograniczenia.

W dzisiejszych czasach telematyka transportu jest skomputeryzowana, dostarcza bardzo wielu danych o pojeździe na podstawie czujników. Mogą być to dane na temat czasu pracy kierowcy, spalania oraz wiele innych istotnych danych z punktu widzenia zarządzania flotą w firmie spedycyjnej.