Z pewnością zorganizowanie pogrzebu bliskiej osoby w i tak już trudnym czasie żałoby jest dla każdego wielkim wyzwaniem.

Pomocne będzie zrozumienie tego, co się z tym wiąże i jak radzić sobie z problemami. Warto również wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy, który pomoże nam z wszelkimi formalnościami oraz organizacją pochówku zmarłego.

Jak zorganizować pogrzeb zmarłej osoby

Zakład pogrzebowy pomoże w pochówku bliskiej osoby

Większość pogrzebów jest aranżowana przez zakład pogrzebowy z pomocą bliskich osób zmarłego. Usługi świadczone przez zakłady pogrzebowe mogą obejmować wybór odpowiedniej trumny, transport zwłok zmarłej osoby do lokalu zakładu pogrzebowego, przygotowanie zmarłego do pochówku. Obejmuje to umycie i ubieranie zmarłej osoby oraz ułożenie jej ciała, ewentualnie umalowanie zwłok. Zakład pogrzebowy zapewnia również karawan wraz z obsługą do przewiezienia ciała do kościoła, krematorium lub na cmentarz.

Inne usługi, które mogą świadczyć przedsiębiorcy pogrzebowi, pomóc w ich organizacji, lub które możesz chcieć załatwić w innym miejscu, to przede wszystkim kwiaty i wieńce pogrzebowe, ogłoszenia prasowe i nekrologi do rozwieszenia w odpowiednich miejscach, opłaty za nabożeństwa religijne, opłata za pogrzeb lub krematorium. Opłata za pogrzeb zazwyczaj obejmuje także koszty przygotowania grobu do złożenia trumny i późniejszego postawienia pomnika. Zakład pogrzebowy może również pomóc w zorganizowaniu dodatkowych pojazdów do przewozu osób biorących udział w pogrzebie zmarłego.

Wiele zakładów pogrzebowych umożliwia również korzystanie z kaplicy czy innego pomieszczenia, w którym najbliższe osoby mogą pożegnać zmarłego, możemy zamówić catering czy zorganizować stypę. Niektórzy przedsiębiorcy pogrzebowi mogą poprosić o wpłatę kaucji przed zorganizowaniem pogrzebu, inni poczekają z rozliczeniem finansowym na wypłatę rodzinie zasiłku pogrzebowego. Warto oczywiście wszystko na początku ustalić. Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat zorganizowania pogrzebu zmarłej osoby (zobacz tutaj). Z pewnością fachowa pomoc odpowiedniego zakładu pogrzebowego będzie dla nas dużym ułatwieniem w tym trudnym czasie.