Zakup biżuterii wiąże się ze sporym ryzykiem oszustwa. To właśnie dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać prawdziwe złoto i w jaki sposób odróżnić kamienie szlachetne od ich perfekcyjnych imitacji. Jeśli nie chcesz paść ofiarą nieuczciwych handlarzy, koniecznie dowiedz się, jak nie dać się oszukać przy zakupie wymarzonych ozdób!

Czym różni się diament od cyrkonii?

To jedno z najważniejszych pytań, jakie należy zadać sobie przed zakupem biżuterii. Jak się bowiem okazuje, oba kamienie są do siebie łudząco podobne, choć tylko brylant, czyli oszlifowany diament, posiada tak dużą wartość w świecie jubilerstwa. Wiele niezwykle cennych informacji w tym zakresie można znaleźć w artykule „Kamienie szlachetne i ich imitacje – jak rozpoznać diament i odróżnić go od cyrkonii?”, którego autor szczegółowo wyróżnił wszystkie różnice. Będzie to przede wszystkim pochodzenie i stopień twardości. 

 

Diament to bowiem dar samej natury, a wyszlifowany do formy brylantu, zachwyca swoją trwałością i niebagatelnym pięknem. Cyrkonia jest z kolei wytworem człowieka, a jej delikatna powierzchnia szybko ulega nieestetycznym zarysowaniom. 

Jak sprawdzić, czy kamień jest szlachetny?

Aby sprawdzić kamienie szlachetne, warto poznać ich fizyczne właściwości. Jedną z najważniejszych będzie z pewnością twardość, opisywana przez tzw. skalę Mohsa. Kamieniami szlachetnymi określa się te, które plasują się przynajmniej na 7 pozycji. Będzie to m.in. diament, szmaragd, rubin, szafir czy topaz. Wykonując tzw. test twardości, można skutecznie wyeliminować ich imitacje. 

Warto wiedzieć bowiem, że powierzchnia kamieni szlachetnych nie zarysuje się pod wpływem oddziaływania gwoździa czy stalowego pilnika. Jeśli jednak uda się stworzyć na niej jakikolwiek ślad, z pewnością nie będziemy mieć do czynienia ze szlachetnym kamieniem. Kupując biżuterię w dobrych salonach jubilerskich, otrzymasz również stosowny certyfikat autentyczności

Jak sprawdzić jakość metalu szlachetnego?

Inwestując w biżuterię, warto sprawdzić nie tylko autentyczność kamienia szlachetnego, ale również i metalu, z którego wykonana została wybrana ozdoba. Najprostszym rozwiązaniem będzie tutaj z pewnością tzw. próba magnesu. Tutaj kolejny już raz sięgamy do właściwości metali szlachetnych. 

Jak się bowiem okazuje, zarówno złoto, jak i srebro, należą do grupy diamagnetyków. W praktyce oznacza to, że nie reagują one na magnes, a więc biżuteria nie podda się sile jego przyciągania. Warto wiedzieć jednak, że platyna, znacznie cenniejsza niż srebro, jest już doskonałym paramagnetykiem, a więc próba magnesu z pewnością nie będzie w jej przypadku miarodajna. 

Co musisz wiedzieć o próbach złota?

Próby złota to kolejne niezwykle istotne zagadnienie, z którym warto zapoznać się, by nie dać się oszukać nieuczciwym handlarzom. Takie oznaczenia wybijane są na ogół po wewnętrznej stronie pierścionka lub też w trudno dostępnych miejscach. To właśnie dzięki nim można dowiedzieć się, jaka zawartość szlachetnego kruszcu występuje w danym wyrobie jubilerskim. Współcześnie najczęściej wykorzystywana jest próba 585 oraz 750. Pozostałą zawartość stanowią natomiast domieszki innych metali, rzutujących na twardość biżuterii. Należy wiedzieć bowiem, że samo złoto jest zbyt miękkie, by tworzyć z niego ozdoby, które mogłyby przetrwać próbę czasu.

Jak sprawdzić złoto bez oznaczeń?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można sprawdzić również złoto bez oznaczeń. Będzie to m.in.:

  • próba gęstości – sprowadza się do zanurzenia badanego przedmiotu w wodzie, a następnie obliczenia ilości wypartej przez niego cieczy. Wynik zbliżony do 19,3 cmᶟ daje pewność, że przedmiot został wykonany ze złota, posiadającego taką właśnie gęstość,
  • chlorek złota – odbarwianie się wyrobu pod wpływem jego działania oznacza, że zawartość złota w danym stopie jest bardzo niska. Srebro można sprawdzić w ten sposób przy pomocy cieczy chromowej.


Należy podkreślić jednak, że żaden z omawianych sposobów nie daje 100% pewności. To właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i narzędzia, dzięki którym mogą sprawdzić biżuterię, określając jednocześnie jej rynkową wartość.