Zadaniem okapu jest oczyszczanie powietrza z oparów, które wydobywają się z garnków podczas gotowania.

Podczas smażenia z powierzchni patelni unosi się woda, tłuszcze, czasem różne niewielkie cząsteczki, które nasz okap może wyłapać. Należy jednak pamiętać, iż często okapy wyposażone są jedynie w filtr usuwający tłuszcz, dodatkowo możemy zakupić także filtry węglowe, które będą służyły do bardziej dokładnego oczyszczania powietrza. W tym przypadku może być to usuwanie zapachów. Oczywiście w wielu modelach montuje się dwa filtry węglowe, należy zwrócić uwagę jakiego rodzaju posiadamy okap, wówczas wybierzemy odpowiedni filtr, który będzie pasował.

Oczyszczanie powietrza w kuchni

Jaką rolę spełnia filtr węglowy w okapie?

Często będą to filtry węglowe okrągłe, lub też prostokątne w zależności od miejsca, w którym są montowane. Możemy wykorzystać także uniwersalne maty węglowe, które możemy także dociąć do właściwych wymiarów. Filtr węglowy może bardzo skutecznie usuwać zapachy, które powstają podczas gotowania, możemy zatem gotować w bardziej komfortowych warunkach. Pamiętajmy, iż jeżeli rura z okapu nie jest wyprowadzona na zewnątrz, wówczas tłuszcz będzie osadzał się na meblach, na ścianach naszej kuchni. Dlatego warto zadbać o to, aby w okapie znajdował się komplet odpowiednich filtrów, który będzie odpowiednio oczyszczał powietrze w całym pomieszczeniu.

Okapy mogą posiadać jeden lub też dwa filtry przeciwtłuszczowe, jest to najczęściej filtr wykonany z metalowej siatki, którego zadaniem jest wyłapanie tłuszczu. Dodatkowo może być zastosowany inny rodzaj filtrów, które mogą być wykonane przykładowo z włókien, specjalnego rodzajów papieru. Filtr węglowy może oczyścić powietrze w kuchni, zapewnić większy komfort i czystość. Oczywiście powinniśmy pamiętać, aby wymieniać filtry CO2 co trzy miesiące, w zależności od tego jak często gotujemy możemy zmieniać filtry także częściej.

W sklepach z wyposażeniem AGD możemy zakupić filtry do okapów Whirlpool jak również okapów innych firm, przykładowo Amica, Faber, Zanussi czy Electrolux. Z pewnością należy sprawdzić model naszego okapu, dobrać właściwą średnicę filtra, lub też inne wymiary w przypadku filtrów kwadratowych lub też prostokątnych.