Adres IP to nasz unikalny numer w świecie wirtualnym, umożliwia on połączenie z internetem.

Często adres IP obsługiwany jest w naszym domu przez router, dzięki temu możemy łączyć się poprzez laptopy, komputery stacjonarne czy też urządzenia takie jak telefon. Adres IP umożliwia nam połączenie z internetem, dodatkowo dzięki niemu możemy skonfigurować niektóre urządzenia peryferyjne takie jak przykładowo drukarki. Adres IP składa się z czterech ciągów liczb o wartościach od 0 do 255 każdy adres jest unikalny, dzięki temu wymiana danych w sieci Internet jest możliwa. Oczywiście adres IP umożliwia określenie naszej lokalizacji, jednak możemy go ukryć.

Co to jest adres IP?

Dlaczego warto ukryć adres IP?

Możliwość ukrycia IP to szansa na bycie anonimowym, wówczas nie będziemy śledzeni przykładowo przez firmy, które chcą poznać nasze przyzwyczajenia zakupowe, prezentować nam reklamy. Dzięki temu możemy pozbyć się wielu niechcianych reklam na różnych stronach internetowych. Możemy w ten sposób ominąć wiele blokad regionalnych dobrym przykładem jest serwis YouTube gdzie pewne treści dostępne są tylko dla osób chcących odtworzyć film z innego kraju. Oczywiście dzięki temu zyskujemy wiele swobody, możemy korzystać z wielu różnych usług, poszukiwać okazji cenowych, przykładowo kupić tańszy bilet na samolot czy też pociąg.

Zmiana adresu IP może przynieść nam wiele korzyści, zwłaszcza jeżeli chcemy zakupić towary lub też usługi na stronach zagranicznych. Często używamy IP innego kraju aby skorzystać z interesujących promocji, przykładowo gracze mogą w lepszej cenie zakupić gry komputerowe, korzystając z opcji logowania z innego kraju oraz zmiany waluty. Dodatkowo możemy także uzyskać dostęp do treści niedostępnych w naszym kraju, przykładowo serwisów streamingowych, a także zakupić pakiety oprogramowania taniej, korzystając z płatności w innej walucie. Dodatkowo możemy spotkać wiele interesujących promocji w sklepach internetowych, które obsługują wysyłkę do Polski, gdzie możemy znaleźć promocje w zależności od tego z jakiego kraju logujemy się do sklepu.

W przypadku kiedy korzystamy z VPN i chcemy upewnić się jak rozpoznawany jest mój adres IP wówczas możemy skorzystać z wielu narzędzi dostępnych na stronach internetowych. Wchodzimy na stronę internetową, na której otrzymamy informacje na temat naszego IP, często możemy dostać także dodatkowe dane na temat przeglądarki z której korzystamy, czy też ustawień monitora.