Tomografia komputerowa lub skomputeryzowana tomografia osiowa to procedury obrazowania, które rejestrują dwuwymiarowe skany określonej części ciała.

Skany te pobierają informacje z wielu zdjęć rentgenowskich i łączą je w celu stworzenia bardzo szczegółowych obrazów struktur kości, narządów i tkanek miękkich w ciele. Urządzenia do tomografii komputerowej są używane w szpitalach na całym świecie z różnych powodów, ponieważ jest wiele sytuacji, dla których lekarz może zlecić tomografię komputerową pacjenta.

Na czym polega badanie z użyciem tomografii komputerowej?

Co można zbadać podczas tomografii komputerowej?

Skany wykonane podczas tomografii komputerowej zapewniają wystarczającą ilość szczegółów, aby lekarz mógł zbadać naczynia krwionośne i sprawdzić, czy nie występują blokady lub inne potencjalne problemy. Obrazowanie może dostarczyć lekarzowi informacji, których potrzebuje, aby postawić diagnozę choroby bez konieczności wykonywania inwazyjnej chirurgii eksploracyjnej lub biopsji chirurgicznych. Kości w obszarach takich jak dłonie i stopy są małe. Urazy w tych obszarach mogą nie być jednoznacznie zidentyfikowane na podstawie samego zdjęcia rentgenowskiego, a tomografia komputerowa może zapewnić lekarzom wyraźne obrazy, które mogą pomóc w zabiegach chirurgicznych.

Można również przeprowadzić badanie guza. Im więcej informacji chirurg posiada na temat lokalizacji i wielkości guza, tym skuteczniej może wykonywać zabiegi, takie jak biopsje. Skany tomografii komputerowej pozwalają również lekarzom i chirurgom określić stopień zaangażowania guza w otaczającą tkankę, potencjalnie poprawiając wyniki zabiegów. Tomografia komputerowa jest często stosowana w diagnozowaniu raka i tworzeniu planu leczenia.

Na stronie https://www.medflow.pl/tomografia-komputerowa/ znajdziesz szczegóły dotyczące takiego badania. Diagnozowanie za pomocą tomografii komputerowej problemów z jamą brzuszną może wykorzystywać bar jako barwnik kontrastowy do tworzenia bardzo szczegółowych obrazów narządów, w tym wątroby, nerek, pęcherzyka żółciowego, śledziony, jajników i macicy. Dodanie dożylnego barwnika na bazie jodu dodatkowo udoskonala obrazy, umożliwiając lekarzom diagnozowanie różnych problemów.