Biotyna jest składnikiem, który ma za zadanie regulowanie procesów metabolizmu węglowodanów i tłuszczów w organizmie ludzkim.

Odpowiednia jej ilość wpływa korzystnie na wygląd włosów, skóry oraz paznokci. Nie bez powodu biotyna, czyli witamina H lub B7, jest nazywana przez wiele osób „witaminą piękna”. Jest to związek chemiczny, który bardzo efektywnie oddziałuje na organizm człowieka. Poza metabolizmem węglowodanów oraz tłuszczów, zapewnia on skuteczną przemianę glukozy we krwi. To właśnie dlatego wpływa tak korzystnie na skórę, włosy i paznokcie.

Jak biotyna wpływa na stan włosów?

Najważniejsze informacje na temat biotyny

Zbyt mała ilość tego składnika w ludzkim organizmie może doprowadzić do różnorodnych, niechcianych objawów, takich jak rozdwajanie i łamanie się paznokci, wypadanie włosów, łupież, łuszczenie się skóry, przebarwienia pojawiające się na skórze oraz do wielu innych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Niedobór biotyny może być spowodowany zaniedbaniami oraz nieprawidłowo dopasowanej diety bez dbałości o jej zbilansowanie. Negatywny wpływ na poziom biotyny ma również palenie papierosów czy też nadmierne i częste spożywanie alkoholu.

Witamina B7 bardzo korzystnie wpływa na ludzkie włosy. Wspomaga ona proces wytwarzania podstawowego budulca włosów, jakim jest oczywiście keratyna. Niedobór biotyny prowadzi do osłabienia cebulek włosów, a to z kolei sprawia, że kosmki przestają się prezentować atrakcyjnie i zdrowo. Poza tym biotyna jest ważna ze względu na regulację pracy gruczołów łojowych, więc utrzymywanie jej odpowiedniego poziomu jest istotne szczególnie dla osób, które walczą z łupieżem czy też łuszczycą.

Jak widać warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat biotyny, jej źródeł w produktach spożywczych i suplementach diety, ponieważ składnik ten wpływa bardzo korzystnie na ludzki organizm. Wiele cennych informacji jest dostępnych w Internecie, na przykład na stronie https://www.biotynox.pl/porady/wplyw-biotyny-na-kondycje-wlosow/. Można je więc znaleźć szybko, łatwo i bez większych kłopotów.